peco o jorky

16. srpna 2007 v 17:23 |  psici
Jak a jak často mám svého jorka koupat?
Něco o tom, jak je to s koupáním našich miláčků.
Doporučuje se jorka koupat každé 2 až 3 týdny - a když je to nutné, tak i častěji. Vlastně vždy, když si myslíte, že je čas. Vše ostatní, co jste o tom slyšeli, můžete klidně zapomenout. Je ryzí nesmysl, jestliže Vám někdo říká, že se má jorkšír jen minimálně koupat.
Předtím, než s koupáním začnete, je nutné zabezpečit uši proti vodě. Srst při šamponování moc necuchejte a chraňte hlavně oči. Ne každý psí šampon je vhodný pro jorky, buďte proto při své volbě šamponu opatrní.

A takto koupeme jorka:
  • dobře našamponujte psa
  • popř. proces opakujte (když je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná) a potom srst vypláchněte
  • naneste kondicionér a nechte ho působit
  • dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (ne moc zacuchat)
  • mokrého psa vysušte fénem do sucha

V zimě a při studeném počasí nikdy nenechte vlhkého psa volně pobíhat. Když během fénování srst kartáčujete, bude proces schnutí rychlejší, srst bude také Obrazekhladší - a to je efekt, který si přejeme. Nakonec nastříkejte na kartáč nebo přímo na srst ochranný sprej a rovnoměrně vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed pomocí hřebenu.
Jak pečovat o srst?
Chcete vědět, jak často česat jorka, jak správně pečovat o jeho dlouhou srst? Čtěte!!!!
Je nutno srst denně česat a kartáčovat, aby srst nezfilcovatěla. Po procházce se mohou udělat v srsti cucky nebo se do ní mohou zamotat malé větvičky. Uvolněte nejprve tato místa prsty a teprve potom je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení se může srst polámat, místo toho, aby pěkně rostla. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá srsti stát se odolnou. Vhodné je používat dobrý kondicionér s olejem - srst je poté dobře chráněna. Když chcete, aby srst byla nakonec krásná, dobře rostla, měli byste ji chránit.

Jorkšír je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na culíku. To však není bez účelu, gumička nebo sponka má funkci udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Používáte-li gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. To může mít za následek lysinu na hlavě, kde se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti.
Co dělat, když se srst jorka stále láme a neroste?
To může být zakotveno již v rodokmenu. Většinou ale chybí srsti důležité výživné látky. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla a/nebo "Biotin Forte" v tabletách nebo jako prášek. Důležité ale je takovou kúru zavést dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je především pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).
Správná péče o jorkšírského teriéra
Dočtete se co vše si pořídit, jak pečovat o uši Vašeho malého kamaráda.
Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou. Ale tak to nemusí být. Péče zabere více času než u jiných plemen a také pomůcek je potřeba mnohem více. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněz. Nešetřete ale na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorka jsou obvzlášť důležité.

Základní vybavení:
  1. antistatický hřeben - pokud možno žádný kovový hřeben, neboť tento srst vytrhává
  2. velmi dobrý, speciální drátěný kartáč
  3. speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.
  4. odpovídající kondicionér
  5. speciální sprej - vhodný pro péči o srst mezi koupáním
Současně s produkty k péči o srst potřebujete 2 nebo 3 gumičky do vlasů, lehké vodítko, pelíšek nebo košík, deku, misku na jídlo a vodu, příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby.
Péče o uši
Srst, která roste s ušním boltci je nutné čas od času prsty vytrhat. Vnější část ucha je nutno čistit. Nikdy nepoužívejte vatové tyčinky k čištění vnitřku ucha. Toto čištění přenechejte raději Vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Někteří psi jsou napadeni ušními roztoči, nebo je získají od jiných, cizích psů při hře. Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny.

Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. Na to je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbají hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněcím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší. Kdybyste si ale měli dělat starosti je, když se uši nestaví i když se o uši pravidelně správně staráte. Zeptejte se svého chovatele - jsou pomocné prostředky, které podporují stání uší.
Jak balíčkovat psa
Potřebujete poradit s balíčkováním srsti Vašeho jorka?

Vybrali jste si plemeno, jehož dominantním znakem není jen minimální velikost, ale hlavně dlouhá srst, jenž je na výstavách jedním z několika hlavních posuzovaných znaků. Pro dosažení co nejkrásnější a nejdelší srsti je nutné se její úpravě a péči o ni důsledně věnovat.

K uchování krásné a dlouhé srsti ve výstavní kondici srst natáčíme neboli balíčkujeme. Opět bychom mohli doporučit radu zkušeného chovatele, bez které se v tomto případě začátečníci asi neobejdou.

Doporučený postup

Psa vykoupeme, dle potřeby a zvyku dáme kondicionér nebo zábal, opláchneme. Důkladně vyfénujeme srst, aby nezůstala vlhká. Veškeré uzlíky a zamotanou srst opatrně rozčešeme. Po vysušení je nutné ponechat pejska nějakou dobu volně pobíhat, aby vlas přirozenou cestou ztratil přebytečnou vlhkost a nebyl zabalíčkovaný vlhký. Je nutné dát pozor na dlouhé fousy a vlasy stahující se do culíku a fixovat je froté gumičkou. Pejska nepouštíme venčit, znečištěná a vlhká srst se nedá kvalitně a bez poškození zpracovat do balíčků.

Připravíme vše potřebné - olej na balíčkování (spray nebo kapky), balíčkovací papír, balíčkovací igelity, gumičky malého průměru, kartáče a hřebeny. Nesmíme zapomenout na vhodnou podložku, na níž se pes bude cítit bezpečně a nebudou mu podjíždět nohy. Nevhodnější je kus koberce, který nám pokryje pracovní plochu a nevlní se při sebemenší manipulaci se zvířetem. Zachování této podmínky je nutné zejména v případě, kdy balíčkujeme pejska poprvé v jeho životě, což většině jedinců přináší nemalou námahu a stres.

Samotné balíčkování provádíme dle rady chovatele. Každý chovatel má své zvyky a je pravděpodobné, že se návody jednotlivých chovatelů budou mírně lišit. Základ však bude stejný, neboť balením zpracováváme srst do pramenů rozdělených pěšinkami tak, aby se neničila pohybem pejska jak doma, tak v přírodě. Dbáme při tom na přirozený směr růstu srsti, zejména v podpaží a na hrudi. Cílem je dosažení maximální ochrany srsti a pohodlí psa. Každý vytvořený pramen pročešeme, podložíme pásem balíčkovacího papíru, zakápneme olejem nebo jiným balíčkovacím přípravkem a zabalíme nejprve jako psaníčko a pak zarolujeme a zafixujeme přiměřeně utaženou gumičkou. Tímto vznikne jeden balíček. Dbáme na to, aby z balíčku po zabalení nevykukovaly konečky srsti, ta se pak olamuje. Příčinou může být krátký balící papír.
Obrazek
Začínáme od hlavy, kde uvolníme froté gumky svazující fousy a culík, vytvoříme balíček na hlavě místo culíku. Další dva balíčky vytvoříme po stranách čenichu (fousy) a čtvrtý na bradě. Tím zamezíme okusování srsti na hlavě, jelikož právě na hlavě se srst špatně pěstuje, přichází do styku s vodou a potravou a fousy se snadno okusují. Pokračovat budeme od opačného konce psa - od ocásku. Další balíček vytvoříme na ocase, na zadní noze nahoře a dole, srst pod řitním otvorem rozdělíme pěšinkou a pokud je dost dlouhá, tak ji přidáme do balíčku nahoře na zadní noze.
Obrazek
V případě štěněte nebo nedostatečně dlouhé srsti uděláme pod zadečkem zvláštní balíček, který měníme dle potřeby (z hygienických důvodů). Pokračujeme po obou stranách těla až na krk, na předních končetinách vytvoříme podle potřeby 1-2 balíčky. V případě většího pejska doděláme ještě jeden balíček za tím prvním na čenichu, volnou srst na uších a před nimi rovněž zabalíme. Doplníme balíčky na hrdle a na hrudi - opět v počtu potřebném podle velikosti zvířete. V těchto místech je třeba věnovat pročesání a úpravě balíčků zvýšenou pozornost, neboť zde srst nejčastěji plstnatí. Raději děláme balíčky drobnější a ve větším počtu. Na závěr pejska položíme na záda o doděláme balíčky na břiše.

Nedílnou součástí balíčkování je i výběr vhodného oblečku, materiálu i střihu. Pejsek je do něj oblečen po zabalíčkování a má jej na sobě prakticky stále. Jedná se nejenom o ochranu balíčků před poškozením, ale i o bezpečnost psa, který se může v nestřeženém okamžiku za cokoli o balíček zachytit.

Tímto způsobem upravujeme pejska přibližně jednou týdně, v zásadě podle potřeby můžeme interval zkrátit nebo prodloužit. Obleček je vhodné vyměňovat častěji, rovněž balíčky na hlavě měníme nejlépe každý den. Ostatní balíčky na těle ponecháváme vždy do dalšího koupání.
Jakou používat kosmetiku?
Udržet srst vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje mnoho úsilí a času. A také si žádá dobrou, kvalitní kosmetiku. Na našem trhu najdete spoustu kvalitních značek. Je však velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne pro každého jedince i stejného plemene je vhodná stejná kosmetika. Nejlepší je každý jednotlivý přípravek vyzkoušet. I zde platí, že to nejdražší nemusí být to nejlepší, ale na druhou stranu, pokud chcete napěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit. Je však nutné si uvědomit, že kosmetika prodávaná v ČR je atestovaná a její cena je do jisté míry přizpůsobena našim finančním možnostem.
Jste- li začínající chovatel a nevíte si rady s výběrem kosmetiky, požádejte zkušeného chovatele, aby vám poradil. Je nepsaným pravidlem, že chovatel od něhož jste si štěně zakoupil Vám takovou radu má poskytnout. Sám nejlépe ví, jakého jedince Vám prodal a Vaším zájmem o plemeno by měl být potěšen
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 aneta aneta | E-mail | 26. března 2011 v 10:52 | Reagovat

prosim mohu se zeptat ??? ja jsem skolacka a chtela bych mit jorksira a ptam se jestli by pejsek vydrzel necurat nez by sem se vrytiloa a nebo jestli by to nevydrzel???rano nez bych sla do skoly tak by sem s nim sla a potom v 1:30 to se obvykle vrycim ze skoly tak bych ho taky vyvencilůa a potom vecer v devet hodin a takhle opakovat.tak vydrzel by to nebo ne a existuje nektera vec na kterou by se naucil curat pri me nepritomnosti???kdyz ano tak jaka a kde ji sezenu predem dekuji anetka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama